opinii ale clienților despre Dacia Sandero Stepway

Opiniile clienților noștri sunt colectate și verificate de un organism independent.

CITEȘTE OPINIILE CLIENȚILOR NOȘTRI DESPRE DACIA SANDERO STEPWAY

Vezi ce spun clienții noștri despre Sandero Stepway: simplitatea experienței de la bord, cum se comportă la drum, accesoriile, volumul portbagajului, motorizare economică GPL și altele. 

4.4 / 5 Bine

151 recenzii primite în ultimele 12 luni

5 stele

63%

4 stele

20%

3 stele

9%

2 stele

2%

1 stele

3%

18.09.2025

Masina merge bine, de la momentul achizitiei si pana in prezent, singurele aspecte care ar putea fi imbunatatite ar fi :

- montajul unui sistem isofix care sa permita amplasarea scaunului de copil pe partea din mijloc a banchetei

- o forma mai naturala a tetierelor la scaunele din fata, chiar si pentru persoane mai mici de inaltime, care sa permita amplasarea capului in mod corect pe tetiera si astfel sa aduca mai mult confort in zona cervicalei , cat si o pozitie mai buna in caz de impact.

- senzorii din bord raman uneori mai mult timp aprinsi, dupa ce este pus contactul pentru pornirea motorului

- sistemul de asistenta pentru pastrarea benzii poate fi imbunatit

- sistemele de oprire automata cat si cele de asistenta la pastrarea benzii sunt active implicit, trebuie dezactivate manual, ar fi bine sa fie activate manual

- masina vine livrata fara presuri si fara chitul de siguranta ( trebuie achizitionat separat, iar in cazul unui credit , crescand nejustificat costurile ratelor) , eu nu am fost anuntata de acest lucru asa ca a trebuit sa plec cu masina de la reprezentanta fara chitul obligatoriu de siguranta ( stingator trusa etc), la fel si pentru roata de rezerva. Aceste dotari ar trebui sa fie incluse in pretul de baza, din respect pentru cumparator.

18.09.2025

Pro:

- masina arata incredibil de bine

- sunt uimit cat de bine accelereaza cu motor doar de 90 cai putere (turbo face toata diferenta)

- ia curbele incredibil de fin

- faptul ca e ridicata ma lasa sa parchez oriunde fara sa lovesc borduri

- are functii inteligente ce imi usureaza viata

- avertizari sonore cand depaseasc limita de viteza gen 50 km/h

(ar fi fost perfect sa pot seta sa primesc avertizari sonore la 10km peste viteza legala intrucat toata lumea merge cu 60km/h in oras iar faptul ca piuie tot timpul la 50km/h ma face sa ignor complet avertizarile)

Contra:

-singurul lucru ce urasc la masina ii functia de asistenta mentinere banda, se activeaza cand depasesc 60 km/h, nu se poate dezactiva permanent si imi pune viata mea si a celor din jur in pericol

Daca vreau sa fac loc sa ma depaseasca un vitezoman, functia "Lane Keep Assist" ma trage inapoi in banda. Daca vreau sa ocolesc gropi, functia "Lane Keep Assist" ma trage inapoi in banda. Mereu trebe sa ma lupt cu aceasta functie pentru controlul volanului.

Ori de cate ori incerc sa dezactivez aceasta functie se activeaza inapoi la urmatoarea pornire si am renuntat sa ma mai obosesc sa o dezactivez. As vrea sa existe un update de software sa ramana mereu dezactivata.

23.10.2025

Imi place ca are garda la sol mai mare, imi plac barele de pe plafon care se pot pune si transversal, dar ar mai fi trebuit inca doua suruburi pt a acoperi gaurile din spate care raman libere si este posibil sa ploua in ele si sa rugineasca. Lacuirea de pe sticla farurilor putea fi putin mai buna, sa nu se exfolieze lacul de pe ea, si reflectoarele au impuritati dar iluminarea pe timp de noapte este ok. Dar nu ar strica putina calitate in plus. In portbagaj se poate pune un covoras de cauciuc avand in vedere ca este mai scumpa ca un logan, iar loganul are um astfel de covoras. In rest este ok, parca si suspensia este mai ok decat la primul model de logan.

01.10.2025

Din prima zi in care an luat masina a avut probleme cu directia (tragea maxim dreapta).

Dupa 5 intrari diferite la 3 service uri autorizate Dacia-Renault tot nu s-a remediat, acum trage stranga, dar nu la fel de tare.

Dupa ce trag frana de mana electrica se aude foarte urat sunetul tamburilor (cred) si al arcurilor cand cobor din masina.

Nu cred ca e normal sa faca asa o masina noua.

Totodata, portiera soferului zdranganea ingrozitor, chiar si pe drum drept. S-a mai remediat dupa ce mecanicii au pus burete pe interior.

In rest, sunt destul de multumit de masina.

Dar partea cu directia chiar e deranjanta.

17.02.2026

Pro: consum destul d ebun datorita sistemului hibrid cu GPL, intretinere simpla si ieftina, se descurca si in conditii de munte datorita garzii ridicate de la sol, in general o masina decenta raportat la pretul ei

Contra: Consumul masinii este destul de mare in general pentru un motor asa mic, motorul eco-g 100 este destul de slab si nu iti ofera curaj pentru depasiri necesare, calitatea materialului este acceptabila dar plasticul se zgarie prea repede si e foarte tare si in timpul iernii senzorii prezinta probleme in care a trebuit sa-i opresc pentru a nu mai fi activati constant

21.09.2025

Prima problemă- ușa din spate stânga a fost montată strâmb. Dar am rezolvat- o la DACOSERV.

A doua problemă, ambreiajul scoate un zgomot, la fiecare acționare, am sesizat acest lucru încă înaine de a ridica mașina de la DACOSERV. Am scris și la Relații clienți, în urmă cu o lună, dar nu m- a sunat nimeni.

Poate e bine să analizați dacă cel care a lucrat la mașina mea mai trebuie să lucreze la Dacia, pentru că vă face de rușine.

Aștept în continuare să fiu sunat de cineva de la Dacia, sau DACOSERV, pentru a rezolva problema zgomotului de la ambreiaj.

Gânduri bune!

04.02.2026

Autoturismul este ok dar din pacate are aspecte care lasa de dorit. Cand se trece peste denivelari exista un zgmot in habitaclu undeva in spate stanga care cu toata bunavointa reprezentantei nu poate fi identificat. Desi este mult mai scump decat generatia anterioara s-a renuntat la stropitorile cortina pentru parbriz, cele 3 jeturi actuale sunt foarte slabe. Senzorii de parcare spate au incetat sa functioneze in perioada de ger. Deocamdata atat pentru primii 1000 km.

08.02.2026

de inbunatatit campul vizual atat in fata cat mai ales in spate in oglinda retrovizoare, mesaje de avertizare ciudate si mai ales nesugestive si nedefinite nicaieri pentru evenimentul respectiv, /ex. siguranta avans declansata/ manual de utilizare destul de neclar si evaziv, de prea multe ori apare sintagma daca vehicolul dvs. nu este prevazut altfel...din manualul de pe net lipsesc explicatiile si semnificatiile tuturor avertizarilor care apar pe bord

16.10.2025

Îndepărtați sistemul de control al benzii de rulare, sistemul start stop (consum baterie inutil. Înlocuiți chitul de depanare cu roata de rezerva dimensiuni reduse. Prelungiți țeavă de evacuare până în spate (macar la modelul fara gaz). Adăugați camera de mers in fața și în sistemul media adăugați card de înregistrare evenimente din trafic.

Puneți ștergătoare rezistente la clima din Romania .

Am rulat doar 6000 km. S-au comportat onorabil.

06.10.2025

Mi-a placut:

-ca are garda la sol mare

-sistemele de siguranț

-motorizarea si consumul

-farurile led

-frânează bine

Nu mi-a placut:

- s-a făcut prea multa economie

-antifoane

-cotiera(ca la autobuz)

-stergatoarele scârțâie dupa 2000km

-la haion nu are antifoane si niste bandouri din plastic in jurul lunetei

-asistentul de pastrare a benzi functioneaza aiurea

-cheia arata rau si este incomoda

-lipsa roti de rezerva

Din 1999 Trusted Shops a oferit comercianților o combinație între un serviciu de marcă de încredere și protecția cumpărătorului. Trusted Shops este legătura dintre o comunitate de zeci de milioane de membri consumatori din toată Europa, protejați prin cumpărarea de la 25.000 de comercianți online certificați de Trusted Shops. eTrusted este platforma de feedback privind experiența conformă cu GDPR care le ofera consumatorilor posibilitatea de a oferi recenzii autentice atunci când interacționează cu o marcă.

EȘTI PREGĂTIT SĂ PLECI LA VOLANUL LUI SANDERO STEPWAY?

S-ar putea să-ți placă și